دستورالعمل

مراحل برنامه ریزی روش اجرایی و کنترل پروژه

یکی از مهمترین مسائل برای برنامه ریزی و کنترل پروژه، تدوین روش اجرایی مناسب می باشد. مطابقت هر یک از روش‌ های اجرایی با  برنامه ریزی سازمان ها اهمیت زیادی دارد. روش‌ های اجرایی با هدف ایجاد کردن فرآیند مشخص شده برای برنامه ریزی هر یک از پروژه ها تهیه می گردند. با توجه به ماهیت متفاوت پروژه‌ ها این نمونه از روش ها با یکدیگر فرق می کنند. در واقع تفاوت های کمی که در پروژه ها به وجود می آید تا حدودی طبیعی است. اگر تمامی روش های اجرایی به کار گرفته شده برای پروژه های کنترل به صورت اصولی باشد تفاوت ها چندان زیاد نخواهد بود.

 دقت داشته باشید که هر یک از سازمان ها چشم اندازهای تعریف شده ‌ای برای روش اجرایی کنترل پروژه دارند. در اطراف خود سازمان هایی را مشاهده می‌ کنید که برخی از آنها روش های اجرایی شان بی نظیر و بدون نقص می باشد. آنها از استانداردهای مشخص شده ای برای تدوین روش های اجرایی استفاده کرده‌ اند. سازمان های کوچک توانسته اند با تغییرات بزرگ برای تحقق اهداف خود تلاش کنند. مدیریت هر یک از فرآیندهای سازمان ها بر اساس اقداماتی انجام خواهد شد که اهداف در درجه اول قرار بگیرند. فرایندهای آغازین و فرایندهای برنامه ریزی از جمله مواردی هستند که زمان کنترل پروژه باید به آنها دقت داشته باشید.

روش اجرایی
ادامه مطلب
بخش نامه اداری

نکاتی ضروری در مورد نوشتن انواع دستورالعمل

برای تدوین هر یک از انواع دستورالعمل ها باید نکاتی را در نظر داشته باشید. بنابراین برای اینکه شرکت ها و سازمان ها به خوبی وظایف شان را انجام دهند باید از روش های اجرایی خاصی استفاده نمایند. روش اجرایی که برای هر یک از بخشنامه ها به کار گرفته می شود متفاوت است. بنابراین باید به خوبی در مورد روش های اجرایی سازمان ها و شرکت ها، اطلاعات بیشتری کسب نمایید. مدیریت هر یک از سازمان ها بخشنامه هایی را برای کارمندان خود می نویسد. باید این بخشنامه ها از جهات متنوع بررسی گردند تا اصولی بودن آنها تعیین شود.

جهت نوشتن هر یک از دستورالعمل های اداری و سازمانی نیاز است که قوانین مشخص شده ای رعایت گردد. در صورتی که فرد غیر حرفه ای این نمونه بخشنامه ها را بنویسد، کارمندان از خواندن آنها خسته می شوند. قابل درک بودن هر یک از بخشنامه ها یکی از مهمترین نکاتی به شمار می رود که اهمیت زیادی دارد. برخی از مهمترین و اصلی ترین نکاتی که زمان نوشتن انواع بخشنامه ها اهمیت دارد را در ادامه معرفی می کنیم. در این صورت قادر خواهید بود که بهترین بخشنامه های اداری را بنویسید.

دستورالعمل
ادامه مطلب
دستورالعمل

نوشتن دستورالعمل اداری دارای چه قواعد و اصولی می باشد ؟

برای اینکه دستورالعمل های اداری را بنویسید باید در مورد قواعد و نگارش آنها اطلاعات بیشتری به دست آورید. با نوشتن هر یک از بخشنامه ها و فرم های اداری، کارمندان با سیستم سازمان آشنایی بیشتری به دست می آورند. صراحت و سادگی که بخشنامه های اداری باید داشته باشند به عنوان ویژگی مهم و اصلی آنها شناخته می شود. هر فردی که می خواهد انواع بخشنامه های اداری را بنویسد باید آگاهی اش را در این مورد افزایش دهد. در واقع نوشتن انواع فرم های اداری کار هر کسی نیست.

یکی از مهمترین ویژگی هایی که دستورالعمل های اداری دارند این است که ساده می باشند. در واقع آنها در عین سادگی که دارند از اصول نامه نگاری اداری پیروی می کنند. هر یک از فرم ها و بخشنامه های اداری، روش اجرایی سازمان ها را تعیین می کنند. کارمندان با مطالعه آنها متوجه شیوه کار سازمان می شوند و از تمامی قواعد باید پیروی کنند. در غیر این صورت سازمان از کار کردن آنها جلوگیری خواهد کرد. برخی از اصلی ترین و مهمترین مواردی که زمان نوشتن انواع بخشنامه های اداری اهمیت زیادی دارد را در ادامه معرفی می کنیم تا اطلاعات تان در این زمینه افزایش یابد.

بخش نامه اداری
ادامه مطلب
روش اجرایی

روش اجرایی ایزو چیست ؟

هر یک از سازمان ها به روش اجرایی خاصی نیاز دارند. روش ایزو یکی از بهترین روش های اجرایی در سازمان ها به شمار می ‌رود. در این روش تمامی اصول مشخص شده را می توانید در بخش های متفاوت سازمان ها به کار بگیرید. اگر شما گام به گام هر یک از فعالیت ها را انجام دهید می توانید هدف سازمان ها را به نتیجه برسانید. شیوه اجرای کار جهت به پایان رساندن هر یک از وظایف در سازمان های متفاوت مشخص شده می باشد . بر همین اساس اگر می خواهید از بهترین روش جهت اجرای فعالیت های متفاوت استفاده کنید باید شیوه کار سازمان ها را بررسی نمایید.

 روش اجرایی ایزو مدون شده می باشد. به همین دلیل ایرادی را در این روش نمی‌ توانیم معرفی کنیم. توجه داشته باشید که جهت اجرا و انتخاب این روش برای سازمان ‌ها باید تمامی اصول روش را بشناسید. اینکه بدانید با استفاده از روش‌ های اجرایی ایزو می توانید سازمان ها را به چه مسیری ببرید بسیار مهم می باشد. هر یک از انواع روش های اجرایی ایزو مدون شده را باید مورد بررسی قرار دهید و سپس بهترین روش را طبق نوع کارکرد سازمان به کار بگیرید. کارشناسانی که در زمینه شناخت روش های اجرایی ایزو اطلاعات زیادی دارند می توانند شما را در این مسیر راهنمایی کنند.

روش اجرایی
ادامه مطلب
لیست های نوشتاری

چه کسی می تواند بهترین فرم را طراحی کند ؟

یکی از کاربردی ترین لیست هایی که در هر یک از اداره ها، سازمان ها و … مورد استفاده قرار می گیرد، فرم است. این نمونه از لیست های نوشتاری انواع متنوعی دارند و هر یک از آنها دارای کاربرد خاصی می باشند. در واقع شما باید به خوبی بدانید که هر یک از آنها برای هدف خاصی طراحی می شوند. با استفاده از روش های متنوعی آنها را طراحی می کنند. یکی از مسائلی که در مورد طراحی آنها اهمیت زیادی دارد این است که فرد حرفه ای آنها را طراحی کند.

 در صورتی که طراحی هر یک از لیست های نوشتاری به صورت اصولی انجام شود، کارایی آنها بیشتر خواهد بود. فردی که طراحی فرم های متنوع را انجام می دهد نیاز به مهارت های خاصی دارد. در واقع فرد طراح باید در مورد هر موضوعی اطلاعات زیادی داشته باشد تا بتواند یک لیست منحصر به فرد را طراحی کند. اینکه در نهایت دقت بهترین لیست های نوشتاری را آماده کند بسیار مهم می باشد. در واقع باید بدانید که لیست های نوشتاری باید ساده باشند ولی به صورت اصولی طراحی شوند تا افراد به راحتی بتوانند آنها را پر کنند.

دستورالعمل
ادامه مطلب
فهرست بررسی

چگونه چک لیست شخصی خود را انتخاب کنیم ؟

امروزه بسیاری از افرادی که در کار خود موفق هستند از چک لیست استفاده می کنند. آنها با استفاده از فهرست های بررسی می توانند تمامی اقدامات روزانه شان را بررسی کنند. شما اگر مایل هستید که برنامه ریزی دقیق در طول یک روز داشته باشید می توانید این نمونه فهرست ها را خریداری کنید. پیش از خرید هر یک از انواع این فهرست ها باید در مورد کارایی آنها و نحوه نوشتن فهرست ها اطلاعات بیشتری به دست آورید. بسیاری از افرادی که قصد خرید فهرست کنترل را دارند نمی دانند باید کدام یک از انواع فهرست ها را انتخاب کنند.

اگر بتوانید بهترین چک لیست را انتخاب کنید، سریعتر نوشتن برنامه روزانه تان را انجام می دهید. با مطالعه این فهرست ها به خوبی متوجه می شوید که باید در طول یک روز چه کارهایی انجام دهید. بسیاری از افراد کارهای روزانه خود را فراموش می کنند. به همین دلیل باید از فهرست های تنظیم شده استفاده کنند تا درون آنها برنامه ریزی شان را انجام دهند. برای انتخاب و خرید فهرست بررسی باید به خوبی برخی از نکات را در نظر داشته باشید. با توجه به این نکات می توانید بهترین فهرست های بررسی را خریداری کنید.

چک لیست
ادامه مطلب
برنامه های اجرایی سیستم آموزش

آشنایی با مراحل متنوع روش اجرایی آموزش

در روش اجرایی آموزش باید تمامی اقدامات به صورت اصولی و گام به گام انجام شود. در واقع هر یک از مراحلی که مربوط به روش ‌های اجرایی آموزش می باشد را اگر به صورت اصولی تعیین نکنید نمی ‌توانید هدف خود را به مقصد برسانید. توجه داشته باشید که پیش از انتخاب روش های اجرایی آموزش باید در مورد کاربردی بودن روش ها اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. آموزش یکی از مهمترین ارکان، سازمان ها و اداره ها به شمار می رود. به همین دلیل باید به این بخش مورد نیاز سازمان ها توجه زیادی شود.

در صورتی که آموزش هر یک از کارمندان به صورت اصولی انجام نگردد آنها نمی‌ توانند وظایف خود را به درستی انجام دهند. هر یک از مراحل روش اجرایی آموزش سازمان ها و اداره ها از دستورالعمل متفاوتی پیروی می کنند. از جمله فاکتورهایی که اهمیت زیادی دارد نیاز سنجی آموزشی می باشد. آموزش سازمان ها و اداره ها به مرور زمان اهمیت زیادی پیدا می‌ کند. برخی از مهم‌ ترین و اصلی ‌ترین نکاتی که در مورد روش ‌های اجرایی سیستم آموزش اهمیت زیادی دارند را در ادامه معرفی می کنیم. در این صورت می توانید سازمان خود را طبق اصول مشخص شده کنترل کنید.

برنامه های اجرایی سیستم آموزش
ادامه مطلب
آیین نامه

دستورالعمل های منابع انسانی چیست ؟

در سازمان های امروزی نگرش ها و دستورالعمل های خاصی در نظر گرفته می شود. هر یک از سازمان ها به نیرو و منابع انسانی توجه زیادی دارند. در گذشته منابع انسانی چندان مورد توجه قرار نمی گرفت، اما امروزه آن را به عنوان سرمایه اصلی سازمان می شناسند. هر یک از بخشنامه ها و آیین نامه هایی که مربوط به منابع انسانی است در دسته بندی متفاوت بررسی می شود. مدیر منابع انسانی باید به خوبی با دسته بندی آنها آشنا باشد و بتواند روی عملکرد منابع انسانی کنترل بیشتری داشته باشد.

 ارتباط و همکاری افراد در هر یک از سازمان ها امر مهمی می باشد که این مسئله به منابع انسانی مربوط است. در هر یک از دستورالعمل های منابع انسانی باید از توانایی افراد استفاده شود. در این صورت سازمان به هدفی که دارد می رسد. این تعریف کلی موجب می شود که مدیریت منابع انسانی بتواند روابط کلی را در اختیار بگیرد. تمامی فرایندهایی که شامل استخدام، دستمزد و حقوق می شود در این مدیریت خلاصه می گردد. منابع انسانی آن دسته از افرادی هستند که در یک سازمان مشغول به کار هستند.

دستورالعمل
دستورالعمل
ادامه مطلب
روش های اجرایی

بهترین روش اجرایی برای مدیریت

اگر شما مدیر یک اداره و سازمان هستید باید در مورد نقش خود و وظایفی که دارید اطلاعات بیشتری به دست آورید. بهترین روش اجرایی را در اداره برای مدیریت انتخاب کنید تا بتوانید نفوذ بیشتری روی کارمندان تان داشته باشید. بدون شک تنها هدف اصلی مدیر، کمک کردن به تیم می باشد. روش های اجرایی زیادی وجود دارد که مدیر به وسیله آنها می تواند کار خود را انجام دهد. هر یک از این روش ها به رشد تیم و موفقیت بیشتر مدیر کمک می کنند. مدیر باید بر اساس توانایی و حوزه کاری که دارد بهترین روش را برای مدیریت خود انتخاب کند.

برای مدیریت حرفه ای، اصول روش اجرایی باید به صورت دقیق و منظم اجرا شود. این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ روش غلط و درستی برای مدیریت وجود ندارد. روش های اجرایی که به کار می گیرید به اعضای تیم، اندازه تیم و مسیر شغلی تان بستگی دارد. به همین دلیل شما می توانید در جای مشخص شده و بر اساس معیارهای اصولی، مدیریت تان را تغییر دهید. نکات زیادی در مورد انتخاب بهترین روش های اجرایی مدیریت وجود دارد که در ادامه برخی از آنها را معرفی می کنیم.

روش اجرایی
ادامه مطلب
اجرای پروژه

معرفی انواع روش اجرایی پروژه های عمرانی

برای اجرای هر یک از انواع پروژه ها باید از بهترین روش اجرایی استفاده شود. انواع روش های اجرایی که مربوط به پروژه ها می باشد معایب و محاسن زیادی دارند. به طور کلی دستگاه های اجرایی پیش از شروع پروژه ها نیاز است که روش های مناسبی را اتخاذ نمایند. انتخاب کردن روش و نوع اجرای پروژه ها بستگی به آشنایی مدیران با هر یک از روش‌ های اجرایی پروژه ها دارد. همچنین شرایط پروژه، پیمانکاران و مشاورین پروژه و امکانات و توانایی هر یک از دستگاه های اجرایی تعیین کننده انتخاب بهترین روش جهت انجام پروژه هستند.

اگر می خواهید بهترین روش اجرایی را انتخاب کنید باید در مورد ساختار آن روش اطلاعات بیشتری به دست آورید. در این صورت پروژه های عمرانی تان را به بهترین نحو ممکن و در کمترین بازه زمانی انجام خواهید داد. اینکه بهترین روش برای پیشبرد پروژه ها به کار گرفته شود، موجب موفقیت پروژه ها می شود. برای انتخاب کردن بهترین روش جهت اجرای پروژه بهتر است که با افراد حرفه ای مشورت کنید. برخی از مهمترین روش هایی که مربوط به اجرای پروژه می باشد را در ادامه همراه با مزیت و معایب توضیح می ‌دهیم.

روش اجرایی
ادامه مطلب