آیین نامه

دستورالعمل های منابع انسانی چیست ؟

در سازمان های امروزی نگرش ها و دستورالعمل های خاصی در نظر گرفته می شود. هر یک از سازمان ها به نیرو و منابع انسانی توجه زیادی دارند. در گذشته منابع انسانی چندان مورد توجه قرار نمی گرفت، اما امروزه آن را به عنوان سرمایه اصلی سازمان می شناسند. هر یک از بخشنامه ها و آیین نامه هایی که مربوط به منابع انسانی است در دسته بندی متفاوت بررسی می شود. مدیر منابع انسانی باید به خوبی با دسته بندی آنها آشنا باشد و بتواند روی عملکرد منابع انسانی کنترل بیشتری داشته باشد.

 ارتباط و همکاری افراد در هر یک از سازمان ها امر مهمی می باشد که این مسئله به منابع انسانی مربوط است. در هر یک از دستورالعمل های منابع انسانی باید از توانایی افراد استفاده شود. در این صورت سازمان به هدفی که دارد می رسد. این تعریف کلی موجب می شود که مدیریت منابع انسانی بتواند روابط کلی را در اختیار بگیرد. تمامی فرایندهایی که شامل استخدام، دستمزد و حقوق می شود در این مدیریت خلاصه می گردد. منابع انسانی آن دسته از افرادی هستند که در یک سازمان مشغول به کار هستند.

دستورالعمل
دستورالعمل

در دستورالعمل های منابع انسانی وظایف مدیریت چیست ؟

 افرادی که به عنوان مدیریت دستورالعمل های منابع انسانی را تعیین می کنند باید با وظایف خود آشنا باشند. برخی از مهمترین وظایفی که مدیریت منابع انسانی دارد و باید به آنها پایبند باشد تا عملکرد گروه به خوبی انجام گردد عبارت است از :

۱٫ برنامه ریزی

یکی از مهمترین مراحلی که در آیین نامه های منابع انسانی اهمیت زیادی دارد برنامه ریزی می باشد. اگر می خواهید به نتایج مناسب برسید تا سازمان ها قدرت بیشتری به دست آورند باید این مرحله را با نهایت دقت انجام دهید. پیش بینی و تجسم هر یک از اهداف و اقدامات باید در این مرحله انجام شود. دقت داشته باشید که اگر این مرحله را با نهایت دقت انجام ندهید نمی توانید موفقیت لازم را به دست آورید.

۲٫ سازماندهی

سازماندهی به عنوان مرحله دوم برای تدوین آیین ‌نامه منابع انسانی اهمیت زیادی دارد. بعد از برنامه ریزی باید سازماندهی به صورت اصولی انجام شود. نظم بخشی، تقسیم کار و همچنین تعیین کردن جایگاه های سازمانی اهمیت زیادی خواهد داشت. اگر می خواهید که از نیروهای جدید نهایت بهره مندی را دریافت کنید باید آنها را سازماندهی نمایید. جهت رسیدن به اهداف سازمان هر یک از نیروها باید در بخش مشخص شده کار کنند. در این صورت اهداف سازمان در کمترین بازه زمانی به نتیجه می رسد.

۳٫ اسخدام مهمترین بخش آیین نامه ها

 یکی دیگر از وظایفی که مدیریت منابع انسانی برای اجرای دستورالعمل ها باید به آن دقت داشته باشد استخدام است. آینده هر یک از سازمان ها به استخدام نیروهای توانا و شایسته بستگی دارد. منابع انسانی که شامل مهارت های مناسب و توانایی شرکت می باشد از نظر عملکرد با هر یک از اهداف شرکت باید همخوانی به دست بیاورد. این مسئله بهترین هدیه برای هر یک از سازمان ها به شمار می رود. استخدام نیرو به عواملی مانند اهداف شرکت، سیاست، هزینه و توانایی افراد بستگی دارد. در مرحله استخدام تمامی مدارکی که مربوط به ضمانت است از فرد کارجو دریافت می‌ شود.

آیین نامه

۴٫ آموزش

 آموزش منابع یکی دیگر از نکاتی به شمار می رود که به عنوان وظایف منابع انسانی جهت تدوین بخشنامه اهمیت زیادی دارد. تمامی نیروها بعد از اینکه استخدام می شوند به آموزش نیاز دارند. یکی از وظایفی که مدیریت منابع انسانی بر عهده دارد این است که آموزش منابع انسانی را به صورت اصولی و گام به گام انجام دهد.

۵٫ پیشرفت کارمندان در تدوین بخشنامه

پیشرفت کارمندان به عنوان یکی دیگر از وظایف مدیریت منابع انسانی شناخته می شود. طبق دستورالعمل هایی که مربوط به هر یک از بخش های منابع انسانی می باشد کارمندان باید در کار خود پیشرفت کنند. این مسئله موجب افزایش توان و انگیزه آنها خواهد شد. دسترسی پیدا کردن به اهداف هر یک از شرکت ها در گرو حمایت آنها و توسعه کارکنان است.

۶٫ ارزیابی

 ارزیابی به عنوان یکی دیگر از بخش هایی شناخته می ‌شود که باید به آن توجه گردد. برای اجرای بخشنامه ها به ارزیابی هر یک از کارمندان نیاز دارید. آن چیزی که در مراحل قبلی انجام می گردد به آزمون نیاز پیدا خواهد کرد. میزان یادگیری هر یک از کارکنان و اثربخشی آنها باید به صورت مداوم به وسیله مدیریت منابع انسانی بررسی شود. هر یک از این ارزیابی‌ ها می ‌تواند به صورت محسوس انجام گردد.

۷٫ حفظ فرهنگ محیط کار

حفظ فرهنگ محیط کار به عنوان یکی دیگر از نکاتی شناخته می شود که مدیریت منابع انسانی برای تدوین دستورالعمل ها باید به آن اهمیت دهد. هر یک از سازمان ها به فرهنگ ویژه نیاز دارند. این فرهنگ باید زمانی که اجرا می شود به خوبی حفظ گردد و کارمندان به آن پایبند باشند. فرهنگ رفتاری که مربوط به محیط کار است نباید با وارد شدن و خارج شدن پرسنل متفاوت تغییر پیدا کند. وجود سلامت امنیت و همچنین آرامش کاری نشان دهنده این مسئله است که در بهره وری سازمان، مدیریت منابع انسانی به بهترین نحو وظیفه خود را انجام می دهد.

بخشنامه

۸٫ حل اختلاف برای تدوین آیین نامه

 حل اختلاف یکی دیگر از وظایفی به شمار می رود که مدیریت منابع انسانی باید به آن پایبند باشد و سپس بخشنامه ها را تدوین می‌ کند. اختلاف سلیقه بین تمامی افرادی که در شرکت و سازمان کار می‌ کنند وجود دارد. هرچه که تعداد نیروهای سازمان بزرگتر باشد اختلاف سلیقه بین آنها افزایش پیدا می کند. یکی از مهمترین وظایف مدیریت منابع انسانی این است که از اختلاف سلیقه کارمندان جلوگیری کند. در واقع باید مشکلاتی که مربوط به اختلاف سلیقه است را بشناسد و آنها را حل کند. برای اینکه اختلاف بین کارکنان به وجود نیاید تمامی مشکلات باید در کمترین بازه زمانی حل شود.

۹٫ هدایت

 هدایت به عنوان یکی دیگر از وظایف مدیریت منابع انسانی شناخته می شود. یکی از مهمترین وظایف مدیریت منابع انسانی، هدایت کارمندان است. وظیفه مدیر، با اعمال نفوذ روی کارکنان انجام خواهد شد. هدایت کردن مسیر حرکت هر یک از کارکنان بر اساس خواسته های سازمان است.محصول زیر مرتبط با این مقاله است، مشاهده فرمائید:


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.